W dniach od 8 do 14 czerwca wspólnie mogliśmy przeżyć kolejną międzynarodową przygodę. W III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Europejskiej w Ostrołęce gościliśmy delegację 16 uczniów oraz 5 nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół średnich z Rumunii (Buzou) i Turcji (Amasya). Wizyta odbyła się w ramach współpracy Erasmus Plus i została przygotowana przez panią Halinę Bartłoszewską - nauczycielkę j. angielskiego oraz  koordynatora projektów Erasmus Plus i wymian młodzieżowych.

Kilkudniowe spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzania Warszawy. Uczniowie zapoznali się z historią naszej stolicy. Stare Miasto, Łazienki, Pałac Kultury, Muzeum Powstania Warszawskiego – to tylko niektóre z odwiedzonych miejsc.

W pierwszym dniu wizyty w Ostrołęce goście zapoznali się ze szkołą oraz z systemem nauczania w Polsce. Podczas spotkania z młodzieżą i nauczycielami opowiadali ciekawostki o kulturze, tradycjach i szkolnictwie w swoich krajach. Nasi goście niezwykle ciekawie mówili o rodzinnych miastach i szkołach, w których na co dzień się uczą. Po zakończeniu uroczystości powitalnej, podzieleni na grupy, zwiedzili nasze miasto – Ostrołękę. Towarzyszyła im młodzież z III LO.

Nie zabrakło także wizyt nieco bardziej oficjalnych. Uczniowie i nauczyciele zostali ciepło przyjęci przez dyrektora III LO pana Roberta Tyszkę, a następnie odwiedzili Urząd Miasta na zaproszenie Prezydenta Ostrołęki, pana Pawła Niewiadomskiego. Po otrzymaniu drobnych upominków z rąk pani wiceprezydent Elżbiety Mierzejewskiej-Nicewicz  i pani Bogumiły Jarki p.o. Dyrektora Oświaty i Wychowania w Ostrołęce, zostali zaproszeni na słodki poczęstunek..

Podczas wieczoru europejskiego w ramach integracji uczniowie uczyli się tańców tureckich, rumuńskich i polskich. Duch Erasmusa na dobre zagościł w naszym mieście. Dominowała radość bycia razem bez względu na religię, poglądy i kolor skóry.

Aby poznać region i okolice goście odbyli wycieczkę na Mazury, gdzie podczas rejsu podziwiali piękno naszych jezior, próbowali lokalnych potraw i zapoznali się z legendą o Galindach.  Po krótkim odpoczynku, kolejnego dnia udali się do Kadzidła, zwiedzili kurpiowski skansen i mieli okazję z bliska przyjrzeć się i poznać kulturę i tradycje Kurpiów.

Dzięki uprzejmości pani Haliny Prusaczyk – dyrektora Zespołu placówek Oświatowych w Kadzidle i pana Michała Bogdańskiego, zastępcy dyrektora, młodzież z Polski, Rumunii i Turcji, wraz z uczniami ze szkoły podstawowej,  wzięła udział  w warsztatach „Kurpiowski taniec regionalny” i „Filmowanie z użyciem drona”.

Tradycją wspólnych międzynarodowych spotkań jest integracja i wspólna zabawa podczas wieczoru europejskiego. Tym razem nie mogło być inaczej. Ten szczególny moment wizyty stanowił okazję do degustacji polskich potraw i został uświetniony pokazem tanecznym w wykonaniu Oli Antośkiewicz i tancerek „Bezwahania Dance Centre” w Ostrołęce. Muzyczną ucztę dopełnił występ Kacpra Pęzy, który zachwycił interpretacją utworu „Zacznij od Bacha” na trąbce.

Z całą pewnością szczególnym doświadczeniem dla naszych gości był czas spędzony w polskich domach. Uczniowie z zagranicy przez chwilę mieli okazję uczestniczyć w życiu polskich rodzin,,zapoznać się z naszymi zwyczajami. Dzięki tym spotkaniom zawiązały się cenne przyjaźnie, a rozmowom nie było końca.

Jak każda wspaniała przygoda, ta również musiała się skończyć. Uroczyste rozdanie certyfikatów uczestnictwa w projekcie w Polsce było ostatnim ważnym punktem programu. Czas podsumowań jasno dowiódł, że skutecznym narzędziem komunikacji ponad podziałami jest nie tylko język angielski, ale są nimi także taniec, wspólne śpiewanie i razem przeżywana radość. W oczach nierzadko pojawiały się łzy wzruszenia, padło wiele ciepłych słów i deklaracji zacieśniania kontaktów między szkołami

Duch Erasmusa ciągle taki sam...

Składamy podziękowania wszystkim wspaniałym ludziom , którzy wsparli finansowo  nasze przedsięwzięcie – Radzie Rodziców w III LO w Ostrołęce, panu Wojciechowi Załusce – dyrektorowi szkoły językowej English Top w Ostrołęce oraz  panu Dariuszowi Nowakowi – właścicielowi Przedsiębiorstwa Transportowego „ Darex”

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni pani Ewie Krupce – kierownikowi Klubu OCZKO w Ostrołęce za gościnność i umożliwienie zorganizowania uroczystości powitania gości w „Oczku” oraz Dyrekcji Zespołu placówek Oświatowych w Kadzidle pani Halinie Prusaczyk i panu Michałowi Bogdańskiemu za zorganizowanie warsztatów tematycznych.

Erasmus nie istniałby bez młodych ludzi, ich energii, zaangażowania i otwartości na świat i inne kultury. Jesteśmy niezwykle dumni z uczniowskiej społeczności III LO, która po raz kolejny stanęła na wysokości zadania i z pasją włączała się w projektowe działania. Ich realizacja była możliwa, dzięki pracy i wsparciu nauczycieli III LO, którzy bardzo dobrze rozumieją ideę projektów Erasmus + i tym razem ponownie podjęli współpracę, by nasi goście z Turcji i Rumunii zabrali ze sobą jak najlepsze wspomnienia.

Erasmus +  jest na stałe wpisany w życie III Liceum Ogólnokształcącego. Dzięki projektom przed młodymi ludźmi otwierają się kolejne możliwości, a wartości płynące z uczestnictwa w działaniach Erasmusa – budowanie relacji, tolerancja, przyjaźń, mogą stać się fundamentem lepszej przyszłości.