14 maja br. uczniowie klas 2B i 3B wyruszyli na Uniwersytet w Białymstoku, podejmując naukowe wyzwanie w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali oni dwóch pasjonujących wykładów: „Atom i promieniowanie” oraz „Fizyka w grach komputerowych”. Pierwszy koncentrował się na promieniowaniu emitowanym przez różne obiekty. Młodzież III LO miała możliwość zobaczenia, jak wygląda widmo emisyjne ciągłe i liniowe oraz poznania sposobów rejestracji promieniowania jądrowego.

Drugi wykład uświadomił uczniom, że szkolne tematy lekcji z fizyki (ruch, zderzenia sprężyste, wahadło) mają wiele wspólnego z grami komputerowymi.

W warsztatowej części wyjazdu młodzież z klasy 2B wyruszyła „Śladami badań Marii Skłodowskiej -Curie”, mierząc się z zagadkami logicznymi i doświadczeniami fizycznymi dotyczącymi działalności naukowej i badawczej polskiej noblistki. Eksperymentatorzy z klasy 3B „Zobaczyli niewidoczne” – poznali działanie lampy UV, wykonali doświadczenia pokazujące właściwości niektórych gazów i otrzymali kolorowe kwiaty. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie.

Drodzy Licealiści, baza dydaktyczna Uniwersytetu w Białymstoku robi imponujące wrażenie. Ogromny, nowoczesny kampus zachęca do studiowania. Polecamy!

Eliza Tyszka, Janusz Niemira i Magdalena Żmijewska