28 września uczniowie klasy IB wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wyprawy były ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, skąd otoczeni zielenią, podziwiali panoramę Warszawy. Największe atrakcje czekały ich jednak w laboratoriach fizycznym i chemicznym w Centrum Nauki Kopernik. Doświadczyli baaardzo niskich temperatur, zbadali właściwości trzech składników powietrza: azotu, tlenu i dwutlenku węgla, odkryli, co się z nimi dzieje, gdy jest bardzo zimno i gdy jest bardzo gorąco.

Sprawdzili, że każda rzecz zanurzona na dłużej w ciekłym azocie, staje się jednocześnie krucha i twarda. Zaś powietrze w balonach pod wpływem zimna – ciekły azot ma prawie minus 200 stopni – zamienia się w ciecz i w niedużym termosie z ciekłym azotem mieści się cały balon! Doświadczenia z ciekłym azotem i suchym lodem były widowiskowe, a obserwacja zjawiska lewitacji nadprzewodnika wysokotemperaturowego i budowa kolejki magnetycznej zadziwiły i dostarczyły wielu emocji.

Po solidnej dawce nauki młodzi ludzie odkryli uroki Starego Miasta. O tym, jak piękna jest nasza stolica i ile tajemnic kryje przekonała ich pani pilot, Eugenia Fiedotow, reprezentująca biuro „Sośniny”. Wyjazd był okazją do integracji klasy, sprawdzenia się we współpracy, poznania się poza szkolną ławą 😊

 

Opiekunowie:

Jadwiga Florek i Magdalena Żmijewska