25 września 2023 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty anatomiczno- chirurgiczne. Uczniowie klas 3A oraz 2C1 mieli okazję do nauki zaawansowanej i szczegółowej anatomii. Zanim jednak udaliśmy się do świata anatomii, w pierwszej części uczyliśmy się, jak prawidłowo wykonać cięcie operacyjne, a następnie zszywaliśmy ranę, zakładając szwy chirurgiczne. Całość w żaden sposób nie byłam markowaniem czynności, tylko realnym zadaniem.

Musieliśmy założyć fartuchy, rękawiczki i maski ochronne, a następnie sterylnym sprzętem medycznym (czyli  wykorzystując skalpel, imadło, igłę z nicią chirurgiczną, pęsetę anatomiczną oraz nożyczki) dokonać precyzyjnego cięcia i zszycia powstałej rany. Naszymi „pacjentami” były świńskie nóżki. Dlaczego akurat taki wybór? Ponieważ świńska skóra do złudzenia przypomina tę ludzką, a zatem mogliśmy przez chwilę poczuć się jak profesjonaliści. W kolejnej części warsztatów poznaliśmy dokładnie budowę i funkcjonowanie układu oddechowego oraz serca. Uczestnicy warsztatów samodzielnie preparowali tkanki, używając skalpela oraz pęsety anatomicznej, samodzielnie odsłaniali kolejne struktury anatomiczne. Prawdziwych narządów- również pochodzących od świń (a więc serca, płuc, tchawicy czy krtani), mogliśmy dotykać, odcinać kolejne ich części, aby dowiedzieć się co kryje się w środku, jak są zbudowane w/w narządy i jaką pełnią funkcję. Warsztaty dały nam świetną i niepowtarzalną okazję do poznania budowy i funkcjonowania  układów u kręgowców, pozwoliły usystematyzować posiadaną już wiedzę oraz pozwoliły oswoić się z widokiem i dotykiem prawdziwej krwi, czy tkanki. Za prawidłowy przebieg warsztatów, pomoc uczniom w szyciu chirurgicznym oraz ich zorganizowanie odpowiadała nauczycielka biologii naszego LO p. dr Paulina Szczerbo-Sawicka. Wszystko zostało przeprowadzone w porozumieniu z firmą Domingo.