Podczas ostatniej mobilności we Francji grupa projektowa Erasmus+ III LO im. Unii Europejskiej w Ostrołęce odbyła swoją ostatnią wymianę uczniowską i przeżyła niezwykłe chwile. To był finał projektu „Digita tools in teaching and learning”. Młodzież wraz z opiekunami odwiedziła ojczyznę Napoleona Bonapartego, Joanny D’Arc, Kyliana Mbappe, Wiktora Hugo oraz Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Licealistów oczarowała dzielnica Montmartre, skąd roztacza się piękny widok na stolicę Francji.

Długo oczekiwane spotkanie z „żelazną damą” – wieżą Eiffla dostarczyło młodzieży niezapomnianych wrażeń. Tajemnica katedry Notre Dame rozbudziła wyobraźnię, zaś Pola Marsowe okazały się doskonałym plenerem fotograficznym. Jednak najważniejsze atrakcje czekały w Dijon, mieście szkoły partnerskiej, która obok Hiszpanii, Turcji i Belgii współtworzy grupę projektową. Długo wyczekiwane spotkanie z przyjaciółmi zaowocowało mnóstwem ciekawych inicjatyw. Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach, szkoleniach i prezentacjach z zakresu współczesnych technologii obecnych w życiu codziennym (np. smart city) oraz globalnym. Francuscy przyjaciele zapoznali europejskich partnerów z kierunkami kształcenia swojej placówki oraz zadbali o to, aby wszyscy uczestnicy spotkania zabrali ze sobą jak najpiękniejsze wspomnienia. Dlatego uczestnicy projektu poznali uroki klimatycznego Dijon i poznali tajemnicę symboli miasta-sowy i salamandry. Zwiedzili również trzecie co wielkości miasto znane z przemysłu włókienniczego - Lyon. To również miasto braci Lumiere-ojców kinematografii światowej. Francja to bogactwo historii, tradycji, ojczyzna wybitnych osobowości, ale nade wszystko kraj otwartości na drugiego człowieka, czego wszyscy uczestnicy projektu mieli okazję doświadczyć. Międzynarodowe zespoły zadaniowe i ich praca przyczyniły się do poszerzenia wiedzy i rozwoju umiejętności młodych Europejczyków-ambasadorów naszego miasta. Zespół Erasmus+ z III LO w Ostrołęce pracujący pod kierunkiem p. Haliny Bartłoszewskiej pragnie podziękować osobom wszystkim osobom, które wspierały realizację projektu.

„Marzenia się spełniają!” - tak podsumowali projekty licealiści. Ci młodzi ludzie wiedzą, że jedyne granice są w ludzkim umyśle. Otworzyli swoje głowy i serca na wszystko co mądre, piękne i inspirujące. Finał realizacji projektu „Digital tools in teaching and learning” to koniec jednej i zarazem początek nowej przygody, czego wszystkim uczniom III LO życzymy. Spełniajcie marzenia!