W dniach 29.05 – 02.06. 2023 grupa 40 uczniów z klas IIB, IID i IIID uczestniczyła w Nadmorskich Warsztatach Przyrodniczych w Kątach Rybackich. Młodzież kształciła swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów i pasjonatów z dziedzin przyrodniczych, którzy w interesujący sposób pogłębili wiedzę uczniów zgodnie ze szkolnymi programami nauczania. Warsztaty miały charakter interdyscyplinarnej edukacji terenowej połączonej z wypoczynkiem. W ramach zajęć uczniowie odwiedzili największą w Polsce kolonię kormoranów i poznali gatunki ptaków żyjących nad morzem.

W niezwykłej atmosferze po  zachodzie słońca szukali żerujących nietoperzy. Nauczyli się rozróżniania gatunków roślin, w tym chronionych i leczniczych a także poznali roślinność stref przybrzeżnych w obszarze  zbiorowisk szuwarowych oraz boru nadmorskiego. Uczniowie dokonali również samodzielnej sekcji ryby, dzięki czemu mogli poznać  budowę wewnętrzną płotki.

W ramach zajęć z chemii młodzież zbadała właściwości suchego lodu. Ćwiczyła także umiejętności stawiania hipotez, przeprowadzania eksperymentów naukowych, dokonywania obserwacji i formułowania wniosków. Pogłębiło to wiedzę z zakresu roli i przebiegu ważnych procesów chemicznych zachodzących w przyrodzie, w tym wpływu wybranych substancji chemicznych na środowisko.

Warsztaty były doskonałą okazją do integracji i umocnienia przyjacielskich więzi, a wspólne przeżycia na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Podczas warsztatów opiekę nad uczniami sprawowały: p. Dorota Antośkiewicz, p. Joanna Karczewska i p. Małgorzata Tomaszewska - Podolak.