27 marca 2023 grupa uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce pojechała do Belgii w ramach projektu „Learning and Teaching with Digital Tools in Education”. Uczniowie wraz z nauczycielami p.Eliza Tyszka i p. Markiem Kulczykiem mieli okazję zwiedzić Zespół Szkół Technicznych Kogeka o różnych profilach kształcenia. Uczniowie tej szkoły kształcą się w zawodach takich jak: cukiernik, masarz, mechanik samochodowy, elektromonter, informatyk, zootechnik, protetyk i wielu innych. Szkoła zrobiła ogromne wrażenie pod względem wyposażenia pracowni, które są bardzo zaawansowane. Szkoła liczy ok 2000 uczniów i zatrudnia wykwalifikowanych pracowników.

Na licznych warsztatach uczniowie mogli doskonalić umiejętności posługiwania się technologiami cyfrowymi, doskonalić język angielski, zwiedzać interesujące miejsca i zawierać nowe znajomości także z młodzieżą z Hiszpanii i Francji.

W środę spotkali się ponownie z uczniami tej szkoły i rozpoczęli warsztaty w grupach. Podczas gdy jedni zgłębiali temat „fake newsów”, inni odkrywali, jak działa chatgpts i jaki wpływ może mieć on na społeczeństwo w przyszłości. Oczywiście, nie zabrakło też grupy odpowiedzialnej za dokumentacje naszych przygód, a w tym niezawodnego człowieka z kamerą. Po południu mieli przyjemność zwiedzić miasteczko Geel, i zobaczyć słynny zakład psychiatryczny, który jako pierwszy opracował nowy model pracy z pacjentami.

Ten nowy model terapii polegał na stworzeniu pacjentom warunków do życia w społeczności przypominającej rodzinę. W ramach tego każdy z pensjonariuszy ma możliwość zamieszkania, na terenie ośrodka, z wybranym członkiem rodziny.

W czwartek wszystkie grupy biorące udział w projekcie spotkały się na stacji kolejowej, aby jechać do Brukseli.

W Brukseli odwiedziliśmy Parlament Europejski. Tam zobaczyli i zapoznali się między innymi z funkcjonowaniem sali obrad plenarnych, a także mogli dowiedzieć się, gdzie zasiadają przedstawiciele poszczególnych partii politycznych. Nasi uczniowie wykazali szczególne zainteresowanie funkcjonowaniem tej instytucji, zadając wiele pytań pracownikowi oprowadzającemu naszą grupę. Na koniec młodzież wraz z nauczycielami miała okazję zwiedzić starówkę, przepiękny ratusz i malownicze kamieniczki. Uczniowie brali także udział w grze miejskiej poprzez aplikację Coddy, odkrywając tajemnice Brukseli. Co ciekawe, w stolicy obowiązują trzy języki urzędowe tzn. francuski, niemiecki i flamandzki. Na zakończenie tej inspirującej wyprawy wszyscy integrowali się jedząc gofry i frytki belgijskie. Po powrocie spędzali czas ze swoimi rodzinami., z którymi mieli okazje mieszkać podczas wizyty w Belgii.

Ostatnie dwa dni to podsumowanie warsztatów, prezentacje poszczególnych grup uczniów i zadanie na koniec to pozdrowienia dla Turcji, która z powodu silnego trzęsienia ziem nie przyjechała do Belgii.

Te dni to także wspólny czas z rodzinami goszczącym, warsztaty dotyczące wyrobów z czekolady, jazda na łyżwach i kolejna, ciekawa wycieczka do Antwerpii. W niedzielę odbyła się ceremonia kończąca wizytę w Geel. Podczas uroczystości wszyscy uczestnicy mogli skosztować typowych belgijskich potraw, powspominać wspólnie spędzony czas.

Przygoda z Erasmusem dobiegła końca w poniedziałek 07.03. Nasza młodzież stała się bogatsza o nowe doświadczenia, ciekawe znajomości, miała też okazję odbyć lekcję odpowiedzialności i pewności siebie. Wyjazd do Geel koordynowała p. Halina Bartłoszewska.

W kwietniu kolejna przygoda naszego liceum z Erasmusem tym razem we Francji także w ramach projektu „Learning and Teaching with Digital Tools in Education”

Relacja: Eliza Tyszka