Ktokolwiek będziesz w Nowogródzkiej stronie…

Czy rozpoznajecie tytuł utworu, z którego pochodzą te słowa?  Tak, tak, to pierwszy wers ballady Świteź, której interpretację głosową zaprezentowali uczniowie naszej szkoły podczas miejskiego finału ogólnopolskiej akcji po hasłem „Narodowe Czytanie”. Tegoroczna edycja była hołdem złożonym Adamowi Mickiewiczowi – wieszczowi, który publikując „Ballady i romanse” w roku 1822 nie miał pojęcia, że jego dzieło i on sam staną się prekursorami epoki „czucia i wiary”. Dwusetna rocznica wydania cyklu ballad była doskonałą okazją, aby przybliżyć realia ukazane w utworach romantyków pełne tajemniczości, grozy, ale też ludowej świadomości, że nie ma winy bez kary.

W mistrzowską rolę narratora wcielił się Bartosz Borkowski z klasy 3B, intrygującą Świtezianką została Amelia Stępień z klasy 3F, zaś w rolę jej majestatycznego ojca, Tuhana, wcielił się Szymon Prusaczyk z klasy 3B.

Entuzjastyczny odbiór publiczności, ale przede wszystkim zapał czytających uczniów są dowodem tego, że pierwiastki romantyczne tkwią w każdym z nas.

Życzliwą radą wspierały uczniów przygotowujących prezentację panie Marta Sięda i Renata Dzierzgowska.

Film pobrany z FB Miasta Ostrołęka