W III Liceum Ogólnokształcącym całkiem niedawno podsumowano trwający dwa lata projekt Erasmus+ „Zbudujmy most między pokoleniami”, który dostarczył jego uczestnikom wielu wrażeń, otworzył młodzież na potrzeby seniorów i na świat. Ledwie dobiegł końca, a grupa Erasmus+ podjęła kolejne działania przystępując do dwóch projektów. Celem jednego z nich jest stworzenie młodym ludziom możliwości poznania rynku pracy oraz przybliżenie uczelni wyższych, na których mogą studiować w przyszłości.

Działania odbywają się pod hasłem „Możliwości pracy i nauki w Europie”. 

 

W dniach 24-30 października młodzież uczestniczyła w pierwszej mobilności w ramach wspomnianego projektu. Oto wspomnienia uczniów z tej wizyty.

Mobilność w Portugalii, a konkretnie wizyta u naszych partnerów w miejscowości Samora Correia trwała 6 dni. Podczas wyjazdu będącego częścią programu Study and Job Opportunites realizowanego w ramach Erasmus+, poszerzyliśmy naszą wiedzę dotyczącą możliwości kontynuacji nauki oraz pracy w Portugalii. Ponadto zapoznaliśmy się z dziedzictwem tego kraju. Zwiedzanie Lizbony uświadomiło nam bogatą historię Portugalii. Podczas wizyty poznaliśmy również kulturę innych państw partnerskich - Włoch, Turcji i Rumunii. W szkole naszych portugalskich partnerów, braliśmy udział w zajęciach z psychologiem, uczyliśmy się pracy grupowej oraz tworzyliśmy prezentacje na temat edukacji w naszych krajach, co uświadomiło nam różnice w systemach nauczania. Uczestniczyliśmy w wielu spotkaniach, aktywnościach i rozmowach, dzięki którym zaczerpnęliśmy wiedzę na temat kultury i obyczajowości innych narodów, zwiększyliśmy kompetencje językowe, a także nawiązaliśmy liczne przyjaźnie.