25 listopada 2019 roku gościliśmy w naszej szkole pana Karola Karpińskiego - absolwenta III LO, który obecnie jest Menagerem Facebooka na Europę Środkową i Wschodnią. Pan Karpiński opowiedział młodzieży swoje wspomnienia z czasów, gdy sam był jeszcze uczniem. Podziękował nauczycielom za przekazaną wiedzę, rozbudzenie zainteresowań (głównie fizyką, językiem polskim i historią) oraz za zaszczepienie wartości ważnych dla niego do dzisiaj.

Nasz gość studiował na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Głównej Handlowej oraz na Uniwersytecie w Padwie (dołączył do programu Socrates - Erasmus). Dzięki temu, że w 2007 roku wziął udział w konkursie zorganizowanym dla studentów, wygrał praktyki w firmie Havas Media. Pracował w dziale zajmującym się planowaniem kampanii reklamowej w Internecie. Były to dopiero początki - pojawił się pierwszy iPhone. Ważniejszym źródłem informacji była w tym czasie telewizja. W 2011 roku p. Karpiński otrzymał e-mail z propozycją dołączenia do zespołu Facebooka. Pomimo wątpliwości rozpoczął pracę w tej początkującej firmie. Podjął bardzo dobrą decyzję, ponieważ już 15 mln osób każdego dnia korzysta z Facebooka, a 2,5 mld ludzi posiada aplikacje – Messenger, Instagram czy WhatsApp. Nasz gość opowiedział również o tym, nad czym obecnie pracują: sztuczna inteligencja (wykrywanie zagrożenia, treści  niebezpiecznych, zanim zobaczy je użytkownik, a także ułatwienie osobom mającym kłopoty ze wzrokiem lub niewidomym korzystanie z aplikacji), wirtualna rzeczywistość (pomoc w komunikowaniu się i edukacji). W tych częściach świata, gdzie ludzie nie mają dostępu do sieci, wysyłają drony, a także finansują urządzenia i dostęp do danych. Spotkanie z absolwentem naszej szkoły było niezwykle ciekawe i inspirujące. Młodzież z uwagą wysłuchała opowieści naszego gościa, który na swoim przykładzie pokazał, że można nie mieć planów, nie wiedzieć, co chce się robić  w życiu, ale należy szukać swojej drogi i nie poddawać się. Zdania, które odczytał z plakatów widniejących w każdej siedzibie Facebooka, pokazują jakimi wartościami kierować się w pracy i w życiu, np. „Robienie jest ważniejsze niż bycie perfekcyjnym”, „Pracuj bardzo ciężko, ale pozostań skromnym”. Warto też zadać sobie pytanie: „Co  bym zrobił, gdybym się nie bał?” Bardzo dziękujemy naszemu gościowi za poświęcony czas i niezwykłą opowieść. Spotkanie z panem Karolem Karpińskim było pierwszym z cyklu Absolwenci  dumą IIILO. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.