W dniach 20-22 września,  45 uczniów z kl. IV B, IV D i IV F uczestniczyło w  wycieczce szkolnej  Toruń – Bydgoszcz. Wyjazd był współfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki  w ramach przedsięwzięcia ,,Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem Torunia.  Wycieczka  rozpoczęła się od wizyty na Starym Mieście, które znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

To najlepiej zachowane pod względem liczby zabytków średniowieczne miasto. Do dzisiaj przetrwało wiele budowli, a zachowane w Toruniu domy mieszkalne stanowią największy i najlepiej zachowany zespół gotyckiej architektury mieszkalnej w Europie Północnej. Spacerując toruńskimi uliczkami, uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele zabytków m.in. Krzywą Wieżę, Dom Mikołaja Kopernika, Rynek z zabytkowymi kamieniczkami, ruiny Zamku Krzyżackiego. Młodzież zwiedziła również katedrę św. Janów, która jest jedną  z lepiej zachowanych gotyckich budowli na terenie Polski. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Planetarium. To idealne miejsce dla osób, które chcą poszerzyć swoje wiadomości na temat kosmosu i gwiazd oraz chcą odkryć tajemnice wszechświata. Trójwymiarowy pokaz pt: „Poza horyzontem” pozwolił poczuć się jak pod prawdziwym rozgwieżdżonym niebem.

Kolejny dzień wycieczki rozpoczął sie od wizyty w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę na temat technologii, przyrody, kultury. Wiele interaktywnych wystaw i doświadczeń sprawiło, że uczniowie mogli w sposób kreatywny samodzielnie odkrywać fascynujący świat nauki.

Następnym punktem było Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie uczestnicy dowiedzieli się o historii piernikarstwa i tradycji wypieku pierników oraz wzięli udział w warsztatach, podczas których każdy wykonał własnoręcznie piernik, który po wypieczeniu zabrał na pamiątkę. Ostatni dzień wycieczki upłynął na wizycie w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach oraz zwiedzaniu Bydgoszczy.

Podczas wizyty w Obserwatorium Astronomicznym, które znajduje się 13 km od Torunia we wsi Piwnice, uczniowie zostali oprowadzeni przez pracownika naukowego po największym ośrodku astronomii obserwacyjnej w Polsce. Pani przewodnik demonstrowała nowoczesny warsztat pracy astronoma, pokazując największy i najnowocześniejszy w tej części Europy radioteleskop oraz przybliżyła najważniejsze osiągnięcia badawcze astronomii. Punktem kulminacyjnym była wizyta w kopule, która skrywa największy w Polsce teleskop optyczny. Młodzież miała możliwość zobaczenia otwierania kopuły i ustawiania teleskopu, przy użyciu oryginalnego panelu sterującego z lat 50-tych. Po wizycie w Obserwatorium Astronomicznym uczestnicy wycieczki pojechali do Bydgoszczy, gdzie mieli okazję odkrycia wielu interesujących miejsc.

Na początku grupa udała się do Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, gdzie pani przewodnik przedstawiła historię tego tak ważnego dla miasta miejsca. Młodzież dowiedziała się, kto i kiedy zbudował Kanał Bydgoski, jak wpłynął on na rozwój miasta. Uczniowie usłyszeli, jak toczyło się życie nad kanałem, oglądali makiety śluz,  różnorodne barki  i holowniki, które pływały po bydgoskich wodach. Podczas zwiedzania Bydgoszczy- miasta często określanego mianem „Polskiej Wenecji”, młodzież miała okazję zobaczyć  m.in. Stary Rynek, Wyspę Młyńską, Kanał Bydgoski oraz zabytkowe spichlerze.

Wycieczka przyczyniła się nie tylko do poznania i odkrycia nowych miejsc w naszym kraju, ale była również okazją do wspólnego spędzenia czasu, integracji uczniów oraz wypoczynku.

#Poznaj Polskę

Podczas wyjazdu opiekę nad młodzieżą sprawowały: p. Dorota Drężek , p. Małgorzata Tomaszewska- Podolak, p. Małgorzata Świderska, p. Anna Wądołkowska.

Koordynatorem projektu w szkole była p. Dorota Drężek.