Dwuletni projekt, realizowany przez III Liceum Ogólnokształcące, został zainaugurowany 10 grudnia podczas szkolnej uroczystości, w której udział wzięli europejscy partnerzy, władze miasta, reprezentanci Domu Seniora+ oraz słuchacze Uniwersytetu III wieku.  W dniach 10 – 15 grudnia 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 5 im. Unii Europejskiej w Ostrołęce gościli w swoich domach kolegów i koleżanki z Portugalii, Cypru, Turcji oraz Bułgarii. Zgodnie z nazwą projektu, jego realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie i pomoc ze strony ostrołęckich Seniorów.

Zarówno uczniowie polskich, jak i zagranicznych szkół odbyli wiele spotkań z tymi jakże doświadczonymi ludźmi. Wspólne tworzenie prac plastycznych, rozmowy czy tańce, to tylko nieliczne aktywności, w jakich uczestnicy projektu brali udział. Wyjątkowym wydarzeniem, które zjednoczyło przy świątecznym stole wszystkich partnerów projektu: uczniów, Seniorów, nauczycieli, wszystkich Europejczyków, była uroczysta Wigilia. Szczególną atmosferę tego wieczoru zbudowało sto dwadzieścia osób, które dzieliły się opłatkiem, wspólnie śpiewały kolędy składały życzenia oraz opowiadały o tradycjach bożonarodzeniowych w innych krajach. Podczas pobytu w Ostrołęce goście złożyli wizytę w Urzędzie Miasta, odwiedzili miejsca ważne dla mieszańców, zwiedzili zabytki. Goście zza granicy byli pod ogromnym wrażeniem kulturalnego i historycznego dorobku ostrołęczan. Ostatnią wspólną zabawą dyskotekową do późnej nocy uczniowie podziękowali za ciepłe przyjęcie, które na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Wieczór pożegnalny był niezwykle wzruszający.

Wspólnie spędzony czas pomógł w budowaniu mostu między pokoleniami. Najbliższa okazja, by zacieśniać nawiązane relacje już w marcu, podczas wizyty u naszych cypryjskich przyjaciół.

(zdjęcia w galerii)