Czy jesteście ciekawi co niosą atlantyckie wiatry? Dlaczego wyruszyłyśmy do Portugali? Nasz projekt "Job and Study opportunities" (Erasmus+) skupia się na: odkrywaniu możliwości studiowania w krajach partnerskich, zapoznaniu się z zagranicznym rynkiem pracy, pogłębianiu i nawiązywaniu więzi międzykulturowych. Nasza podróż zaczęła się już od 8 rano. Pełne energii wyruszyłyśmy na lotnisko.

W czasie lotu podziwiałyśmy piękne widoki, lądując w Lizbonie, obawiałyśmy się turbulencji, ale wszystko poszło gładko i sprawnie. Wysiadając z samolotu poczułyśmy pierwsze portugalskie klimaty. W rezultacie do hotelu dotarłyśmy o godzinie 17, zaraz po, ruszyłyśmy zwiedzać miasto Villa Franca de Xira, które zadziwiło nas swoją piękną architekturą i spokojem. Jutro mamy w planach odwiedzić szkołę w Samora Cobil Coreira , która realizuje aż 5 projektów, co brzmi imponująco...Nie możemy się doczekać by poznać tych ambitnych, młodych ludzi.

 Dzień drugi
Dzień drugi zaczęłyśmy od wyprawy do Samora Cobil Coreira. Wraz z uczniami z innych krajów (Rumunii, Włoch i Turcji) pojechaliśmy autobusem do szkoły naszych "opiekunów". Na miejscu mieliśmy zajęcia z psychologami w formie zabaw integracyjnych, które pozwoliły nam przełamać bariery językowe. Zajęcia polegały na odkrywaniu wartości, które są ważne dla młodych ludzi z różnych kultur i nauki kooperacji. Tego dnia poznawałyśmy też portugalski system edukacji poprzez uczestnictwo w lekcjach i życiu codziennym. Po krótkiej przerwie na lunch, oglądałyśmy prezentacje na temat szkół i miast uczniów z innych państw, a także zaprezentowałyśmy nasze. Po krótkim spacerze, wąskimi uliczkami miasta i zwiedzaniu Muzeum, wróciłyśmy do hotelu, tam wymienialiśmy się doświadczeniami.

 

 

Dzień trzeci
Trzeci dzień pobytu w Portugalii zaczął się od wyjazdu do stolicy Portugalii, Lizbony. Na miejscu poznaliśmy historię tego pięknego miasta i pojechaliśmy do Belem, które słynie z zabytkowy z czasów portugalskich wypraw morskich takich jak XVII – wieczna wieża Belem i wyrzeźbiony w kształcie żagla pomnik Odkrywców. W usytuowanej niedaleko kawiarence PASTEIS DE BELEM spróbowaliśmy babeczek z kremem budyniowym. Jest to najsłynniejsza cukiernia w całej Portugalii. Spacerując po Belem odwiedziliśmy Narodowe Muzeum Powozów w Lizbonie – po portugalsku Muzeum Nacional dos Coches . Jest to największe muzeum powozów i karet na świecie. Główną jednak atrakcją był KLASZTOR HIERONIMITOW, który uważany jest jako jeden z Siedmiu Cudów Portugalii i wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aby przybliżyć nam najciekawsze miejsca w Belem uczniowie ze szkoły Villa Franca de Xira zorganizowali grę miejską. Zostaliśmy podzieleni na międzynarodowe grupy i sami musieliśmy odkrywać te piękne miejsca . Było dużo radości i dobrej zabawy. Wiemy też, kto nie spróbował ciasteczek z Belem nigdy nie poczuł smaku Lizbony.

 

 

Dzień czwarty
Dzisiejszy dzień rozpoczął się warsztatami psychologicznymi w szkole. Zajęcia z psychologiem dotyczące naszej roli w szkole i w społeczeństwie uświadomiły nam, że każdy z nas jest inny, ale jednocześnie bardzo ważny. Zdaliśmy sobie sprawę jak ważna jest również równość w społeczeństwie. Po obiedzie tworzyliśmy prezentacje na temat szkolnictwa i uniwersytetów w naszych krajach, co uświadomiło nam zalety i wady polskiego systemu edukacji. Później odbył się wieczór europejski, na którym każdy z narodów przedstawił swoje tradycyjne potrawy, tańce oraz kulturę. Dzięki temu mogliśmy poznać kraje naszych partnerów.

 

 

Dzień piąty