W dniach 11-14 czerwca 2021 roku EUROPE DIRECKT Ostrołęka zorganizował i sfinansował z udziałem Miasta Ostrołęki w kosztach transportu, wyjazd reprezentacji klasy europejskiej do Gdańska, aby reprezentowali klasę i szkołę w Grze miejskiej z okazji Dnia Europy realizowanej pod hasłem - Kierunek Europa. Gra była przygotowana przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce, odbyła się 12 czerwca. Ostrołęczanie tworzyli dwa zespoły, po cztery osoby każdy, ze wspólnym Kapitanem Panią Aldoną Skałą.

 

„Dodatkową – wątpliwą jednak - atrakcją” na starcie gry był ulewny deszcz. Uczestnicy przemoknięci, ale zadowoleni byli, że udało się im wykonać łącznie 12 zadań na 15 km trasie gry i zaliczyć udział w grze, chociaż nie stanęli na pudle zwycięzców. Wieczorem grupa w Europejskim Centrum Solidarności uczestniczyła w uroczystości nadania prezesowi Fundacji i Ośrodka Pogranicze w Sejnach/Krasnogrudzie Panu Krzysztofowi Czyżewskiemu tytułu AMBASADORA NOWEJ EUROPY 2019, które otrzymał wraz z Wydawcą z Międzynarodowego Centrum Kultury z Krakowa, to było wyróżnienie za napisanie i wydanie książki „W stronę Xenopolis”.

Dla uczniów klasy europejskiej było to drugie spotkanie z Panem Krzysztofem Czyżewskim, pierwsze to była wizyta klasy w Krasnogrudzie w we wrześniu 2020. Dzień zakończyliśmy na kolacji w tzw. gdańskim Zieleniaku, czyli budynku, w którym na szesnastym piętrze jest restauracja z przepiękną panoramą Gdańska, podczas naszej kolacji jeszcze cudnie oświetlonego promieniami zachodzącego słońca.

Niedziela była przeznaczona na „słodkie nic nierobienie” i ten czas spędziliśmy w Sopocie i Gdyni. W Sopocie, przy wejściu na molo, mieliśmy okazję wysłuchać relaksującego koncertu fortepianowego oraz mimo bardzo wietrznej, ale na szczęście słonecznej pogody skorzystać z uroków sopockiej plaży. W Gdyni byliśmy na Skwerze Kościuszki, przy którym jest zacumowany żaglowiec-muzeum Dar Pomorza. Ostatnim punktem pobytu w Trójmieście, w poniedziałek rano była ponowna wizyta w Europejskim Centrum Solidarności, w tym spotkanie z Panem Prezydentem Lechem Wałęsą, w Mediatece Europejskiego Centrum Solidarności, bo to w ECS działa Biuro Prezydenta i Instytut im. Lecha Wałęsy. Co ważne Prezydent, na podstawie swoich doświadczeń walki o wolność i demokrację zdecydowanie zwracał uwagę na bardzo istotną rolę młodych w kształtowaniu współczesnej rzeczywistości i przyszłości funkcjonowania społeczeństw w wymiarze lokalnym, kontynentalnym i globalnym. Bardzo też podkreślał znaczenie dialogu i nowoczesnego, wszechstronnego wykształcenia dla młodych. Korzystając z okazji pobytu w ECS poszerzaliśmy wiedzę o Polsce czasu PRL-u i lat 80-tych, czasu powstania Ruchu Społecznego Solidarność, oglądając stałą wystawę w Europejskim Centrum Solidarności. Ogólnie poza sporą dawką wydarzeń dla ducha, było też co nieco dla ciała.