Realizacja projektu Erasmus+ „Zbudujmy most między pokoleniami” dobiega końca. W związku z tym uczniowie i nauczyciele III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce wyjechali do Turcji, by wziąć udział w warsztatach i szkoleniach wpisanych w założenia projektu. W tygodniu obejmującym czas pobytu reprezentacji polskiej na międzynarodowym spotkaniu w Turcji uczniowie nie tylko pracowali i zwiedzali starożytne zabytki, takie jak np. kościół św. Mikołaja w Demre, ale także przyczyniali się do ratowania zagrożonego gatunku żółwi morskich Karetta, poznawali tradycje krajów partnerskich oraz podziwiali uroki krajobrazu Riwiery Tureckiej.

Szczególną wartość dla reprezentantów naszego miasta miały rozmowy przeprowadzone z przedstawicielami władz szkoły w Antalyi oraz seniorami, którym projekt jest dedykowany. To właśnie na nich skupiły się wszystkie działania realizowane przez młodzież, która czerpała z doświadczenia, mądrości życiowej i spokoju starszych, oferując w zamian młodzieńczy entuzjazm, pomysły i ufność, że wspólnie można nie tylko budować most porozumienia, ale też walczyć ze stereotypami.

Zadania projektowe realizowane podczas spotkania u naszych tureckich przyjaciół wymagały od wszystkich partnerów kreatywności, zaangażowania i odpowiedzialności, ale nie samą pracą żyje człowiek… Ten czas służył przede wszystkim zacieśnianiu międzyludzkich relacji budowanych na fundamencie tolerancji i szacunku. Projekt pozwolił zrozumieć wszystkim jego uczestnikom, że przekraczanie geograficznych i mentalnych granic jest możliwe tylko wtedy, gdy otwarte są serca i umysły. Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, dlatego zapraszamy obecnych i przyszłych uczniów III LO do współpracy przy realizacji kolejnych dwóch projektów.

 

 

 

 

Wideoblog z podróży do Turcji można obejrzeć na fanpagu III LO w Ostrołęce: https://www.facebook.com/IIILICEUMOSTROLEKA/