Wiktor Gomulicki jako inteligent w zwierciadle swojej epoki - oto temat debaty naukowej, w której 22 października 2019 roku wzięli udział uczniowie klasy humanistycznej 2F wraz z wychowawcą p. Martą Siędą. Tajemnice życia literata odkrywali przed licealistami pracownicy naukowi Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego - dr hab. Karol Samsel oraz dr Damian Makuch. Wykładowcy przypomnieli, że urodzony w Ostrołęce 17.10.1848 r. Gomulicki to nie tylko prozaik i poeta, ale również bibliofil oraz kolekcjoner.

Mało kto wie, że pisarz był również zapalonym fotografem, który z pasją kronikarza uwieczniał na zdjęciach Warszawę. To między innymi dzięki jego pracom udało się po wojnie odbudować stolicę naszego kraju. Prelegenci zachęcili młodzież do przeczytania powieści pt. „Ciury", która jest literackim portretem poetów należących do dyskryminowanej grupy inteligentów w okresie pozytywistycznym. Intrygujący okazał się wniosek debaty dotyczący dużego wpływu otaczającej rzeczywistości na światopogląd W. Gomulickiego a tym samym na treść jego utworów, które młodzież może łatwiej interpretować przez filtr biograficzny. W imieniu prelegentów zachęcamy do lektury dzieł W. Gomulickiego, autora „Wspomnień niebieskiego mundurka". Dziękujemy serdecznie za zaproszenie do udziału w tym kulturalnym wydarzeniu Dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce. Jednocześnie z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z literaturą i wspaniałymi pasjonatami nauki.